Červnové novinky pro návštěvníky

Přinášíme vám souhrn novinek, které jsme pro vás přichystali

Během posledního jarního měsíce přibyla na zámku hned řada novinek. Na počátku května se úspěšně podařilo zahájit výstavu AERONAUTICA – Létající stroje Leonarda da Vinciho, která se těší mimořádné oblibě a v době psaní tohoto článku očekáváme již tisícího návštěvníka. Můžete si zde zkusit vlastní silou rozpohybovat létající stroje sestrojené dle starých skic renesančního umělce a génia. Výstava je přístupná až do konce září. V měsících červnu a červenci ji doplní výstava věnovaná knižní dedikaci „V nejhlubší úctě“ na které Národní památkový ústav spolupracuje s Národním muzeem i Národní knihovnou.

V průběhu druhého květnového týdne byly dokončeny přípravy nutné ke zprovoznění Turistického informačního centra Lesní zámek Kozel. Infocentrum je součástí pokladny zámku, kde mají návštěvníci možnost získat cenné a zajímavé informace nejen o samotném zámku, ale i o jeho širším okolí, zakoupit suvenýry či vstupenky na výstavy a od června i na zámecké prohlídky.

Právě 1. června by se měly po osmi měsících otevřít brány interiérů zámku veřejnosti, z čehož máme upřímnou radost. Na nádvoří zámku budou mít návštěvníci příležitost zhlédnout po celý červen výstavu „Zahrady a zahradníci rodu Valdštejnů “, která představí zahrady známých valdštejnských sídel a jejich zahradníky, jako zajímavé osobnosti s nejrůznějšími zájmy. Výstava bude zpřístupněna v rámci speciální prohlídky Nádvoří zámku.

Milou novinu máme i pro sběratele turistických známek a vizitek. Na pokladně infocentra je k dostání aktualizovaná turistické známka No. 300 „Zámek Kozel“ s novým motivem, kterou turisté zároveň naleznou u zámecké kaple ve své maxi podobě. Pro sběratele turistických vizitek je už nyní k dostání absolventská vizitka k výstavě AERONAUTICA a v průběhu měsíce června svojí vlastní vizitku získá i zámecký park. Vizitku s valdštejnským erbem potom doplní erb černínský.

A co nového v zámeckých zahradách? V současnosti se celá škála našich rostlin a keřů pyšní nádhernými květy. Ze začátku června očekáváme plný rozkvět rododendronů a především velkolepého liliovníku tulipánokvětého. Stávající počasí rostlinám skutečně přeje a proto kromě těch krásných bujně roste i plevel. Naši zahradníci ho krotí s maximálním nasazením, ale občas je příroda rychlejší než oni. Buďte k nim, prosím, shovívaví. Pokud se chcete o parku dozvědět víc, navštivte komentované prohlídky parku 12. a 13. 6. v rámci Víkendu otevřených zahrad.

Protiepidemická opatření se rozvolňují a proto již v červnu zahájíme kulturní sezonu, která bude bohatší než v minulých letech. Věříme, že si každý najde to svoje. Komorním koncertem v zámecké kapli se v sobotu 26.6.  představí plzeňská zpěvačka Vlaďka Bauerová a přátelé. V neděli 27.6. nás potom čeká oblíbený gastrofestival „Víno a jídlo na zámku KOZEL“. Od neděle 4.7. do úterý 6.7. historický víkend „Císař Josef II. na Kozlu“. Další akce postupně zveřejňujeme na webu zámku v sekci Akce.

Těšíme se na vaši návštěvu

správa zámku KOZEL